Cătălin Drulă, ministrul Transporturilor, a anunțat că România a discutat la Bruxelles despre patru mari proiecte de autostrăzi care vor fi cuprinse în Planul Național de Redresare și Reziliență. Printre acestea se numără și tronsonul cu vestitele tuneluri pentru urși de pe autostrada A1 Lugoj-Deva.
“Cele patru proiecte mari sunt Autostrada 7, de la Ploiești până la Pașcani, trecând prin Buzău, Focșani și Buzău, în valoare de circa 2,5 miliarde de euro. Al doilea proiect este deja în execuție și este A3, între Nădășelu și Poarta Sălajului, adică între Cluj și Zalău. Autostrada A1 acel sector lipsă de 9 km, între Lugoj și Deva, cu faimoasele tuneluri. Sunt tuneluri care lasă neafectată zona de la suprafață, rămâne un coridor masiv de trecere între Apuseni și Meridionali. Al patrula proiect, mult așteptat de România, de Moldova, este A 8 . S-au prins în PNRR sectoarele din capete, de la Târgu Mureș la Miercurea Nirajului , iar în partea cealată, în zona Târgu Neamț, de la Pipirig până la Moțca, a spus la TVR 1, în emisiunea Romania 9“, a explicat Cătălin Drulă.
Tronsonul lipsă de pe autostrada A1 Lugoj-Deva are o lungime de 13 kilometri, din care patru sunt deja construiți, dar nu pot fi folosiți pentru că lipsesc tunelurile pentru urși.