Pompierii au intervenit, duminică noaptea, la un incendiu izbucnit la o casă de pe strada Unirii din municipiul Orăștie. Un copil de 13 ani s-a autoevacuat din locuință la sosirea pompierilor, iar intervenția a durat patru ore.
De urgență, la fața locului s-au mobilizat pompierii din cadrul Detașamentului Orăștie, Gărzii de Intervenție Geoagiu și Detașamentului Hunedoara, cu trei autospecialele de stingere cu apă și spumă, o autospecială de primă intervenție și comandă, autoscara mecanică și o ambulanță SMURD.
“La sosirea echipajelor operative, incendiul se manifesta generalizat la acoperișul casei, pe o suprafață de aproximativ 200 de metri pătrați, cu posibilitatea de propagare a focului la anexele învecinate. Un minor în vârstă de 13 ani, care se afla în casă în momentul producerii incendiului, s-a autoevacuat la sosirea pompierilor. Acesta a fost evaluat de către paramedici și nu a avut nevoie de îngrijiri medicale. Misiunea pompierilor a durat peste 4 ore, incendiul fiind stins în limitele găsite“, a transmis ISU Hunedoara.
Conform pompierilor, cauza probabilă de producere a incendiului a fost efectul termic (căldura radiantă a aprins materialul plastic din compoziția șemineului).