Florin Drăgan, rector UPT: “Avem responsabilitatea de a ne exprima în favoarea rațiunii, a gândirii critice și a democrației”

Florin Drăgan, rector UPT: “Avem responsabilitatea de a ne exprima în favoarea rațiunii, a gândirii critice și a democrației”

- in Actualitate, Locale, Social, Stiri
0
Într-o perioadă marcată de provocări și dezinformare, Universitatea Politehnica Timișoara își reafirmă angajamentul față de adevărul științific și valorile democratice. Rectorul UPT, Florin Drăgan, transmite un mesaj tranșant despre rolul UPT în promovarea rațiunii și combaterea teoriilor fără fundament.

Sunt întrebat în aceste zile care este poziționare Universității Politehnica Timișoara în raport cu anumite abordări în spațiul public într-un context social dominat de provocări și dezinformare, în care sunt negate anumite lucruri bazate pe adevăr științific sau sunt emise adevărate teorii ale conspirației. Universitatea Politehnica Timișoara cea mai veche universitate din vestul României, care în acest an sărbătorește 100 de ani de la primul absolvent și care în acești 100 de ani a dat țării peste 140.000 de specialiști, se poziționează foarte clar de partea adevărului științific și de a combate orice teorii ale conspirației care nu au la bază un fundament științific, menținând în același timp un dialog constant prin conferințele pe care le organizăm între știință și religie. În 1956 în Politehnica din Timișoara a avut loc cea mai mare revoltă pur studențească anticomunistă din România. În 1989 studenți ai Politehnicii au murit luptând pentru libertate pe străzile Timișoarei. Această istorie ne obligă să ne reafirmăm în această perioadă atașamentul față de valorile democrației și față de un parcurs european al României. Colaborarea, cercetarea și inovarea se manifestă cel mai bine într-un climat bazat pe democrație, bazat pe libertate individuală și pe o dorință reală de progres în cadrul societății. Credem cu tărie că avem responsabilitatea de a ne exprima în favoarea rațiunii, a gândirii critice și a democrației“, a transmis rectorul UPT, Florin Drăgan.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *