CJT a prezentat raportul privind starea de sănătate a timișenilor. Scade natalitatea, crește mortalitatea

CJT a prezentat raportul privind starea de sănătate a timișenilor. Scade natalitatea, crește mortalitatea

- in Locale, Sanatate, Stiri
0

Consiliul Județean Timiș a prezentat un raport în urma analizei stării de sănătate a locuitorilor din județ. Analiza a fost făcută pe anul trecut și a reieșit că natalitatea este în scădere, în timp ce mortalitatea a crescut. Analiza a fost făcută la cei peste 700.000 de timișeni.

Anul trecut, în Timiș s-au născut peste 8.500 de copii, iar vârsta medie a mamelor a fost de 28,5 ani. Tot în Timiș au avut loc 30 de ave nașteriorturi la 100 nașteri. „Se impun măsuri urgente de reactivare a cabinetelor de planing familial. Întreruperile de sarcină au loc între 25 și 29 de ani. Dacă rămân sechele, atunci natalitatea va scădea și mai mult”, a spus președintele Comisiei de Sănătate din CJT, doctorul Dan V. Poenaru.

Anul trecut au fost înregistrate peste 8.700 de decese, iar vârsta medie este de 79 de ani. Principalele cauze de deces ar fi bolile cardiovasculare, cancer sau boli a aparatului respirator. Timișul se situează pe locul trei în țară la incidența tuberculozei pulmonare. „Important este ca acest raport să fie urmat de strategia pe care o vom adopta la nivel de județ și investițiile și banii pe care noi îi dirijăm spre spitale să fie coordonate și în concordanță cu strategia pe care tot Comisia de Sănătate va trebui să o pună la punct, cel puțin până la adoptarea noului buget, mai ales că sănătatea a fost declarată o problemă de siguranță națională”, a spus președintele CJT, Sorin Grindeanu.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *