ANALIZĂ Mediafax Monitorizare: Ponta – 6.022 de cuvinte, Iohannis – 4.004, la dezbaterea de miercuri

ANALIZĂ Mediafax Monitorizare: Ponta – 6.022 de cuvinte, Iohannis – 4.004, la dezbaterea de miercuri

- in National
0

Victor Ponta a folosit 6.022 de cuvinte pentru a convinge publicul să-l voteze, iar Klaus Iohannis 4.004, miercuri seară, la a doua confruntare electorală, desfăşurată la B1 TV, iar cuvintele-vedetă au fost “Băsescu”, “lozincă” şi “respect”, conform datelor furnizate de Mediafax Monitorizare.

Unul dintre cuvintele folosite frecvent în emisiune a fost “lozincă”, cel care, la prima dezbatere televizată a fost rostit doar o dată, cândVictor Ponta a calificat drept “lozincă” afirmaţia lui Klaus Iohannispotrivit căreia, într-o societatea democratică, fiecare cetăţean are dreptul la vot.

În emisiunea de miercuri seară, “lozincă” a fost utilizat în total de 9 ori, de 8 ori de către Victor Ponta. Acesta l-a folosit pentru a-şi ataca adversarul, spunând că nu vorbeşte în lozinci, că românii trebuie să ştie că “lozincile domnului Iohannis nu ajută cu nimic” sau pentru a-i transmite că tot ceea ce spune sunt lozinci. Contextele în care a mai apărut cuvântul “lozincă” au mai fost: “spre deosebire de lozincile spuse de domnul Iohannis”, “când vorbeşti despre lucruri clare şi serioase şi nu lozinci, îţi ajunge timpul”, tratarea acordului de colaborare instituţională într-un mod “lozincard”, “eu, spre deosebire de lozinci, eu am făcut lucruri”.

Iohannis l-a folosit o singură dată, speculând afirmaţia premierului din seara precedentă, candidatul ACL definindu-se drept cel “care crede că votul nu este o lozincă, ci este un drept şi al celor din diaspora”.

Numele preşedintelui Traian Băsescu a fost invocat tot de 12 ori, ca şi la precedenta dezbatere, tot Victor Ponta fiind cel care l-a rostit de 11 ori.

Exceptând invitaţiile de respectare a formatului emisiunii, cuvântul “respect” a fost folosit de 3 ori de Victor Ponta şi de 12 ori de către Klaus Iohannis. Ponta s-a referit la respectarea părerii contracandidatului său şi la respectarea deciziilor judecătoreşti. Iohannis a folosit acest cuvânt în relaţie cu respectarea dreptului de vot, a drepturilor în general şi a legii.

“Nu ştie” a fost utilizat de trei ori de către Ponta şi o dată de către Klaus Iohannis. Iohannis a spus: “Contracandidatul meu are calitatea de a vorbi despre orice, oricât, indiferent dacă ştie sau nu ştie despre ce e vorba”. La rândul său, Ponta l-a acuzat pe Iohannis că “nu ştie” valoarea pensiei, legea referitoare la pensii şi că nu ştie situaţia referitoare la retrocedări.

Susa foto: www.click.ro

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *