Peste 200 de karateca din şase ţări participă la prima ediţie a Turneului internaţional Românian Open Karate, în perioada 3 -5 octombrie, la Timişoara, la baza sportivă a Clubului Universitar „Politehnica”. Cu acest prilej, în premieră, a participat şi echipa de karate a Fundaţiei „Pentru Voi” Timişoara, alcătuită din Geanina Gendelon, Ghizela Ghereben, Maria Martinec şi Adrian Gabrian.
“Este prima ediţia a Concursului Open Internaţional sub egida Federaţiei Române de Karate, după 15 ani în Timişoara. Încercăm să intrăm în normalitate, să putem fi împreună. Sunt mulţi participanţi din 6 ţări. Am avut şi o demontraţie de karate cu persoane de care eu spun că au alte abilităţi, o echipă de nevăzători şi una cu unele dizabilităţi, conduse de Florin Boca”, a declarat Bogdan Alic, organizatorul evenimentului.
De pregătirea celor patru karatişti s-a ocupat voluntar Senseiu Florin Boca, care săptămânal face antrenamente de karate cu toţi beneficiarii centrelor de zi “Pentru Voi”. El spune că Ghizi, Geani, Maria şi Gabrian fac pregătire ca nivel de dificultate pentru centura portocalie.